Tugevusarvutuste tegemise võimekus
Baltimaade suurim arhitektuursete klaasikinnituste ladu
1600+ projekti Baltikumis ja Skandinaavias

Punktkinnitusega klaasfassaad – mis see on ja milleks?

Klaasfassaadidega hooneid kerkib linnapilti järjest rohkem. Läbipaistvaid seinu kasutatakse büroohoonete, kaubanduskeskuste, kortermajade ja paljude teiste ehitiste puhul.

Siin-seal on aga näha hooneid, mille sissepääs või lausa terve sein tundub hõljuvat justkui õhus. Klaasseina läbipaistvust ei takista ükski raam ja selle puhast ilmet ei riku ükski detail. Kuidas see võimalik on? Kuidas saada võimalikult läbipaistev klaasfassaad?

Punktkinnitused – rohkem valgust, efektsem lahendus

Vastuseks on puntkinnitused ning erineva kuju ja suurusega kronsteinid või tugidetailid, millega suured klaasimassiivid erinevast materjalist konstruktsiooni külge kinnitatakse. Nii on võimalik igale hoonele lisada modernsust ja õhulisust, sisse pääseb veelgi rohkem valgust ja kui on kasutatud klaasposte, näeb ruumist välja ükskõik millise nurga alt.

Solna parkimismaja klaasfassaad, Stockholm
Foto: Michael Perlmutter

Lisaks suuremale valguse läbilaskvusele näeb punktkinnitustega fassaad ka erakordselt efektne välja. Võime julgelt öelda, et ükskõik kui erilise ja eksklusiivse lahenduse arhitekt on välja mõelnud, punktkinnitustega on võimalik see ellu viia.

Seejuures on punktkinnitustega lahendust võimalik kasutada mitut tüüpi fassaadi puhul.

Klaasekraan

Klaasekraani puhul on tegemist justkui läbipaistva koorikuga, mis katab ühekordse klaasseinana maja fassaadi. Sellist lahendust on kasutatud näiteks Eesti Rahva Muuseumi hoonel, kus betoonist maja seina katab õhuline siiditrükiga klaas, nende kahe vahele on paigutatud valgustus, mis muudab klaasekraani eriti efektseks.

Eesti Rahva Muuseumi klaasfassaad, Tartu
Foto: Kaupo Kalda

Samalaadselt saab klaasi kasutada ka hoonetes sees, näiteks liftišahtide ümber, piiretena või mujal, kus arhitekt on mõne põneva lahenduse ette näinud. Punktkinnitusega on võimalik ilma raamideta klaase kinnitada väga erinevate nurkade alla.

Samamoodi võib klaasiga katta ruumi lage. Tihti paigutatakse lae ja selle all rippuva klaasekraani vahele valgustus, mille abil saab ruumi tekitada huvitava valguslae. 

Kirkast klaasist ekraani taga saab eksponeerida ka väärtuslikke kunstiteoseid või muid esemeid. Selliselt on kaitstud näiteks Niguliste kiriku Antoniuse kabelis asuv „Surmatantsu“ maal.

Kui rääkida klaasekraani kasust, mis sellel lisaks efektsele välimusele on, siis on selleks mõningane tuule- ja mürakaitse ning väiksemal määral ka soojapidavus. Trükitud mustriga klaasid ja spetsiaalsed päiksekaitsega klaasid kaitsevad ruume ka liigse päiksekiirguse ehk soojenemise eest.

Tampere Ülikooli haigla klaasekraan, Tampere
Foto: Tapio Koivula

Klaasekraaniga on võimalik värskendada ka mõne vana hoone välisilmet, kattes selle seinad klaasiga.

Klaaspakettidega soe klaasfassaad

Vaimse tervise keskuse klaaspostidega fassaad, Portrane, Iirimaa

Punktkinnitusi saab kasutada ka sooja klaasfassaadi ehk sisuliselt maja välisseina puhul. Sellisel juhul kinnitatakse 2- või 3-kordsed klaaspaketid punktkinnitustega kandevkonstruktsiooni (eriti eksklusiivse lahenduse puhul näiteks klaaspostide) külge. Tulemuseks on iga nurga alt läbipaistev, samas soojapidav fassaad.

Konstruktsioonina võib kasutada väga erinevaid materjale – juba mainitud klaasposte, puitu, liimpuitu, terast, betooni, komposiittalasid jm.

Kui kasutada alloleval pildil olevat konstruktsiooni, kus punktkinnitus hoiab kinni ainult paketi sisemisest klaasist ega ulatu paketi välispinnale, on maja välisseina pesu kordades lihtsam kui muude lahenduste puhul. Pole ühtki segavat detaili, pind on ülalt alla täiesti sile. Samuti tagab selline lahendus klaaspaketi maksimaalse soojapidavuse, kuna puudub külmasild.

Paketi sisemisest klaasist kinni hoidev klaasfassaadi punktkinnitus

Katuselaternad ja klaaskatused – võimalus hoone veelgi huvitavamaks ja valgemaks muuta

Arhitekt saab punktkinnitustega klaase ära kasutada kolmandalgi moel. Selleks on katuselaternad ja klaaskatused. Katuselatern on arhitektuurne element hoone katusel, läbi mille pääseb hoonesse rohkem valgust. Sageli tehakse katuselatern plastikust, kuid punktkinnitusega klaaslatern muudab hoone välisilme ja ruumi enda veelgi põnevamaks ja eksklusiivsemaks.

Vaimse tervise keskuse katuselatern, Portrane

Punktkinnitustega on katuseklaase turvaline ja lihtne kinnitada kandevkonstruktsioonile, milleks võivad olla ka näiteks klaastalad. Lisaks omakaalule ja tuulekoormusele peab katuselahenduste puhul arvestama ka lumekoormusega.

Grand Poet Hotelli klaaskatus, Riia
Foto: Aivars Siliņš

Tuleme appi nii ehitajatele kui arhitektidele

Arhitektid võivad julgelt unistada ja ükskõik kui põnevaid lahendusi paberile panna, sest sõna otseses mõttes – piire ei ole. Punktkinnitustega on võimalik lahendada ükskõik millist disaini.

Sageli ei oska paigaldaja sellise lahendusega midagi peale hakata, sest tegemist on nišitootega, millega kõik ehitajad ei ole kokku puutunud. Arhitektide soovide elluviimisel saame appi tulla meie või mõni teine spetsialist, kes igapäevaselt selliste fassaadidega tegeleb.

Iga punktkinnitusega klaasfassaad eeldab ehitajalt projektipõhist lähenemist, kuna fassaadile mõjuvad tuulekoormused ning klaaside mõõdud on alati erinevad. Sõltuvalt tuulekoormusest tuleb välja arvutada õige klaaside paksus, millest sõltub klaaside omakaal. Tuulekoormus ja omakaal on aga aluseks õigete kinnitustarvikute valimisel. 

Aitame luua turvalisi klaasfassaade: teeme tugevus-, tuulekoormus- jm arvutused, pakume välja kõigile nõuetele vastava lahenduse, teeme projekti ning toodame ja tarnime tooted, millega anname kaasa tugevusdeklaratsioonid ja garantii. Tellija saab meie käest täislahenduse.

Kõige rohkem kasu on meie inseneriteadmistest aga siis, kui meid kaasata juba arhitektuurse lahenduse välja töötamisel.

Võta julgesti ühendust

Kui on küsimusi meie toodete, tarne või erilahenduste kohta, võta julgesti ühendust. Sinu kirjale vastab Marko ning kõige mugavam on kasutada allolevat kontaktivormi.

    Sinu e-post
    Sinu sõnum
    marko-m-tlik-min

    Marko Mätlik

    Eesti müügijuht