Otaniemi metroo klaaslagi

Helsingi

Helsingi Otaniemi metroojaama projekteeriti klaasekraan, mis annab maa-alusesse reisijate saali päevavalgust. Ekraani muudab eriliseks, et esiteks kannavad klaaspakette klaaspostid, teiseks on ta kolmnurkse kujuga ja kolmandaks ei ole ta vertikaalne, vaid maapinna suhtes nurga all. Meie lähteülesanne oli täpsustada ekraani tööprojekti koos sobivate kinnituste valikuga. Alusinfoks oli geodeetite poolt tehtud ekraani betoonava 3D mõõdistus.

Lähtuvalt maksimaalsest tuulekoormusest tegime punktkinnitustega klaaspakettide tugevusarvutused, millega saime teada optimaalsed klaasipaksused ja lähtuvalt sellest paketi omakaalud. Järgmiseks ülesandeks oli dimensioneerida pakette kandvad klaaspostid, mis pidid vastu võtma tuulekoormuse ja osaliselt ka klaaspakettide omakaalu. Kuna klaaspostid ei saa antud projektis rippuda, vaid peavad ka alumises otsas betoonile toetuma, tekkis oht postide läbinõtkumiseks, millega võiks kogu ekraan kokku kukkuda. Teostasime klaaspostide simulatsiooni ning saime teada vajaliku posti laiuse ning paksuse. Lõpuks projekteerisime kinnitused ja lisasime nad tööprojekti.

Meie klient paigaldas ekraani ilma suuremate probleemideta ning tänaseni on ekraan kaunistanud Otaniemi metroojaama suurepärast arhitektuuri.