ERMi klaasfassaad

Tartu

Eesti Rahva Muuseumi hoonele projekteeriti punktkinnitustega topeltfassaad mahuga 6500 m2 ning selleks oli vaja sobiva hinna ning tehnilise lahendusega fassaadi punktkinnituse lahendust.

Standardseid liigend-kinnitusega punktkinnitusi ei saanud kasutada, kuna projekti eelarvesse need ei mahtunud ning nad olid arhitekti jaoks liiga suure läbimõõduga ja ebasobiva kujuga.

Esmalt tegime klaasi tugevusarvutused vastavalt tuulekoormusele ning saime optimaalseks klaasi paksuseks 8+10mm karastatud-lamineeritud.

Simuleerides klaasi läbipainet maksimaalse tuulekoormusega saime teada, et projektis antud kinnitusviisiga sobivad kasutamiseks ka jäigad punktkinnitused, mistõttu oli võimalik vähendada ka punktkinnituste läbimõõtu 50mm peale, nagu arhitekt soovis.

Klaasi omakaalu hoidmiseks piisas M12 poltidest. Materjaliks valisime väliskeskkonnast tulenevalt roostevaba terase 1.4401 (AISI316).

Kuna fassaadiklaasid olid kaaluga kuni 300kg, oli vaja klaasi avadesse jäänud vaba ruum täita epoksiidvaiguga, et vältida võimalikku klaasi läbivajumist.

Tänaseks on ERM topeltfassaadi klaasid püsinud oma kohal mitmeid aastaid ning projekti võib lugeda õnnestunuks.